Akıllı Ev Aydınlatma Sistemi Nedir?

Akıllı Ev Aydınlatma Sistemi Nedir?

Akıllı aydınlatma sistemleri ev aydınlatmalarının otomasyonunu sağlayarak, tüm aydınlatmaların uzaktan kontrolüne ve zamana bağlı çalışma prensibine olanak sağlayan sistemlerdir. Mobil uygulamalar sayesinde cep telefonumuzdan kolayca kontrol edebileceğimiz gibi bu sistemler güneşin doğuşu, batışı veya belirlenmiş herhangi bir saati temel alarak otomatik olarak da çalışabilir. Akıllı ev aydınlatma sistemleri sağladığı konforun yanı sıra daha da önemli olan enerji tasarrufu konusunda oldukça etkilidir. Enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve ekonomik açıdan avantajları yüksek bir teknolojidir.

Akıllı ev aydınlatma sistemlerinin edinme maliyeti yüksek olarak düşünülse de, uzun vadede son derece karlı ve ekonomik sistemler oldukları göz önündedir. Yaklaşık olarak bir akıllı ev aydınlatma sisteminin maksimum 1,5 yılda kendini amorti ettiği söylense de, mimari tasarım ile birleştirilen sistemlerde; sayıca azaltılan aydınlatma birimleri dolayısı ile bu sürenin daha da aşağıya çekilebildiği bilinmektedir.

 

Akıllı Işık Anahtarı

Akıllı ev aydınlatma sistemi kurmak için farklı cihazlar kullanılabilir. Bunlardan birisi akıllı ışık anahtarlarıdır. Roboodi Smart Touch Switch-3, ister üzerindeki şık dokunmatik anahtarlar ile isterseniz de cep telefonu uygulaması ile aydınlatma kontrolü sağlar. Akıllı ışık anahtarları dekoratif yapıdadır ve lamba anahtarı yuvalarına tam uyumludur. Dolayısıyla zahmetsiz olarak kurulabilir ve anahtar yuvasına ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmaz.

 

Akıllı Priz

Akıllı ev aydınlatma sistemlerinde en çok kullanılan cihazlardan birisi de akıllı prizlerdir. Bu ürünler taşınabilir ve sabit prizler olarak ikiye ayrılır. Roboodi Smart Plug S1 ürünü taşınabilir akıllı prizdir. Herhangi bir kurulum yapılmadan, sadece fişe takılarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Montaj için standart priz yeri olması yeterlidir. Bu açıdan her yerde rahatlıkla kullanılabiliyor olması en büyük artılarından biridir. Roboodi Smart Plug S2 ürünü ise duvara sabit akıllı priz modeldir. Akıllı prizlerin üzerinde bulunan tuş sayesinde prize gelen elektriği manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda diğer akıllı cihazlarda olduğu gibi mobil uygulamayla birlikte akıllı prizlerinizi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Standart priz yuvalarına montaj yapılır ve tam uyumludur.