Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Her geçen gün ivmesini arttırarak büyüyen ve gelişen teknoloji dünyasına, hayatımızın her alanı gibi evlerimiz de hızla dahil oluyor. İçinde veya dışındayken, uzaktan bağlantı ile anlık veya belirlenmiş otomatik görevleri kontrol edebildiğimiz evler “Akıllı Ev” olarak adlandırılıyor. Bu bağlamda bir evi akıllı kılmak amacıyla kullanılan tüm teknolojik ürünlere ise “Akıllı Ev Sistemleri” adı veriliyor.

Akıllı ev sistemleri ev yaşamımıza rahatlık ve güvenlik konularında oldukça radikal çözümler sunmasının yanı sıra enerji tasarrufu konusunda da hayatlarımızda önemli rol oynuyor. İşten eve dönüp tüm sıkıcı işleri tek kumandadan veya cep telefonundan yapabiliyor olmak ve evde yokken güvenlik sistemlerini hızlıca kontrol edebilmek bir yana; gereksiz ışıkları söndürmek, sadece kullanılan odaları ısıtmak, kullanılmayan elektronik cihazları kapatmak gibi enerji tasarrufu sağlayan kontrollere sahip olmak; düşünürken dahi insanı rahatlatan bir senaryodur. Bu nedenle akıllı ev sistemleri sadece bize vadettiği kolaylıklarla bile üzerinde durulması gereken bir konudur.

Nasıl Çalışır?

Akıllı ev sistemleri ev otomasyonu ile çalışmaktadır. Enerji, aydınlatma, güvenlik ve ısı üzerine kurulan otomasyon sistemi kullanıcılar tarafından oluşturulan görevler çerçevesinde otomatik olarak çalışabileceği gibi akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar aracılığıyla manuel olarak da kumanda edilebilir. Akıllı ev sistemlerinde en önemli etkenlerden biri internet bağlantısıdır. İnternet bağlantısı sayesinde evdeki neredeyse her şeyin uzaktan kontrolü yapılabilir. Akıllı ev sisteminin tüm elementleri internet ağına bağlıdır ve bu ağ üzerinden tüm sistemin kontrolü sağlanabilir. Örneğin perdelerinizi tek tuşla açıp kapatabilir, aydınlatmaları telefonunuzdan kontrol edebilir veya akıllı prizler sayesinde her türlü elektronik cihazı akıllı hale getirebilirsiniz. Üstelik tüm bunları zamanlayarak otomatik olarak gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemlerinin Geleceği

Yazılım teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte adını artık sık sık duyduğumuz “akıllı ev” kavramı, gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor ve insanlar tarafından benimseniyor. Artık  “nesnelerin interneti” olarak adlandırılan; tüm elektronik cihazların internet ağına bağlanarak birbiriyle etkileşime geçebildiği bir devirdeyiz. Yakın gelecekte buzdolabımız arızalandığında, arıza raporunu otomatik olarak üreticiye gönderecek. Çamaşır makinemiz daha iyi çamaşır yıkamak için yazılımcıların geliştirdiği yeni güncelleştirmeleri internet üzerinden indirebilecek. Bunlar şimdilik kulağa pek gerçekçi gelmese de, ilerleyen yıllarda her evde akıllı ev sistemlerinin bulunacağını şimdiden görebiliyoruz. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve akıllı bir evin konforunu yaşamak için Roboodi Akıllı Ev Sistemleri’ni tercih edebilirsiniz.

Roboodi; genç kadrosu ve yenilikçi iş anlayışıyla, sektöre yeni bakış açıları sunan akıllı ev teknolojileri firmasıdır. Profesyonel akıllı ev sistemleri oluştururken kullanıcıyı ön planda tutmayı hedefleyerek, limitimizi hayal gücünüzde saklıyoruz.