Akıllı Priz Ne İşe Yarar?

Akıllı Priz Ne İşe Yarar?

Akıllı ev sistemlerinin çalışması; birçok marka ile enerji ve zaman tasarrufu yapabilen, daha üst düzey bir ev güvenliği sağlayan ve oturduğunuz yerden tüm evi yönetmenize imkan sunan cihazların birbiriyle bağlantılı olarak çalışmasıyla mümkün oluyor. Bir evi akıllı hale getirmek, doğru cihazlara sahip olduğunuzda çok kolaydır. Akıllı prizler evdeki tüm eşyalarınızı tek hamlede akıllı hale getirebilecek muhteşem teknolojik cihazlardır. Peki gelelim asıl soruya; akıllı priz ne işe yarar?

Akıllı Priz Nedir?

Akıllı prizler sayesinde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, su ısıtıcı gibi standart cihazlara; evde olmasanız bile uzaktan müdahele edebilme yetkisine sahip olursunuz. Günümüzde bazı beyaz eşya ve elektrikli aletlerde, internetten kontrol özelliği üreticiler tarafından eklense de henüz tüm marka ve modellerde bu özellik bulunmuyor.

İnternete bağlanma özelliği olmayan ve prize bağlı çalışan bütün elektrikli aletlerinizi, akıllı priz sayesinde mobil cihazlarınız üzerinden kolayca yönetebilirsiniz. İnternet bağlantısı sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun; akıllı prize bağlı olan klima, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, sulama sistemi gibi elektrikli cihazlarınıza müdahele edebilirsiniz.

Akıllı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

Akıllı prizler, eski duvar prizinizin yerine monte edilebileceği gibi, direkt olarak prizin üzerine takılabilen modellere de sahiptir. Montajı ve kullanımı oldukça basit olan akıllı prizler, cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Uygulamayı kullanarak, dünyanın diğer ucundan bile oturma odanızdaki lambayı kapatmak gibi şeyler yapabilirsiniz. Tek şart internet bağlantınızın olmasıdır.

Akıllı prizleri programlamak da oldukça basittir. Belirlediğiniz programlar sayesinde, aydınlatmaları gün batımı saatinde otomatik olarak açılacak şekilde programlayabilirsiniz veya kahve makinesine her gün aynı zamanda kahve hazırlaması için talimat verebilirsiniz.

Akıllı Priz Elektrik Tüketimini Azaltır Mı?

Günümüzde akıllı ev cihazlarına giderek artan talebin sebeplerinden birisi de kullanıcıların elektrik tüketiminde tasarruf etmek istemesidir. Akıllı ev prizlerinin her an kontrol edilebilir yapısı ve programlanabilir olmaları nedeniyle, elektrik faturanızı azaltmada önemli ölçüde katkısı bulunmaktadır. Ayrıca mobil uygulama üzerinden hangi cihazların ne kadar elektrik tükettiğini takip edebileceğinizden, doğru adımlar atarak ciddi miktarda elektrik tasarrufu yapmanız mümkün. Bu sayede hem çevreye hem de cebinize katkınız olacaktır.