IP İnterkom Sistemi Nedir?

IP İnterkom Sistemi Nedir?

Geleneksel diafon sistemleri gibi işyeri ve apartmanlarda kullanılan sesli iletişim altyapılarının daha detaylı ve daha teknolojik versiyonları olan interkom sistemleri, dahili bir iletişim kanalı olarak tanımlanabilir. IP interkom; diafon sistemi ile aynı işlevlere sahip olmasının yanı sıra daha fonksiyonel bir teknolojiye sahip olmasıyla bilinir. İnterkom sistemleri, bas konuş prensibi ile çalışan geleneksel diafon sistemlerinin aksine, iletişime ek olarak; güvenliği sağlama fonksiyonuyla da paralel olarak kullanılabilmektedir. Bu sistemler fonksiyonel ve modüler bir yapıya sahip olması nedeniyle bireysel ve çok kullanıcılı kullanıma uygundur. Teknolojiyi daha üst düzey bir seviyeye taşıyan IP interkom sistemi ise kamera yapısı ve güvenlik sistemleri ile bütünleşik bir kullanım sunarak, ev veya işyeri güvenlik düzeyini maksimum seviyeye çıkarır.

IP İnterkom Nasıl Çalışır?

İşyeri veya evde bulunan diğer akıllı cihazlarla iletişim kurabilen IP İnterkom; kapsamlı bir iletişim ağı oluşturarak, kullanıcıların birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmasını mümkün kılar. Kapı çaldığında sesli ya da görüntülü yanıt sistemi, belirlenebilen zaman aralıklarında çağrı reddetme gibi seçeneklerin yanı sıra; kapıcı dairesine doğrudan bağlantı, apartmanda bulunan IP kamera güvenlik altyapısı erişimi gibi oldukça gelişmiş opsiyonlar sunar. Aynı şekilde binada bulunan diğer kullanıcılar diafon sesli yanıt sistemi üzerinden birbirleriyle rahatlıkla iletişim kurabilirler. IP interkom sayesinde, olası beklenmedik durumlarda güvenlik veya resepsiyonla doğrudan iletişime geçebilmek de oldukça hızlı ve zahmetsiz bir eylemdir.

IP İnterkomun Avantajları Nelerdir?

  • IP interkom sistemleri, görüntülü ve anlık iletişim sağladığından; tanınmayan veya şüpheli şahısların binaya girişi engellenir.
  • Güvenlik kameralarına bağlantı yapılabilmesi sayesinde interkom üzerinden çocuk oyun alanları, otopark gibi bölgeler görüntülenebilir.
  • Diğer daireler ile sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirilmesine olanak sağlar.
  • Site yönetimi, güvenlik görevlileri ve çevredeki market, restaurant gibi noktalarla haberleşmeyi sağlar.
  • Yangın, hırsız alarmı gibi güvenlik önlemleri IP interkom aracılığıyla yönetilebilir.
  • IP interkom cihazları, akıllı ev sistemleri ile uyumlu çalışır ve uzaktan yönetime olanak sağlar.

IP interkom sisteminin kurulumu da oldukça ucuz ve zahmetsizdir. Kablolama işlemi çok kolaydır ve yalnızca cat6 kablo türü kullanılarak tüm kablolama işlemi tamamlanabilir. Kablolama altyapısı oluşturmak klasik diafon sistemlerine göre daha kolaydır. Hal böyle olunca işçilik maliyetlerinde çok büyük avantaj sağlanmış olur. İnterkom sisteminin kurulumu çok kolay olduğundan dolayı test devreye alma süresi daha kısa olacaktır. Bu sayede daha kısa sürelerde daha az maliyetle sistem kullanıma hazır hale gelir.

İnterkom seçimi yaparken, öncelikle ihtiyaç duyulacak özellikler belirlenmelidir. Roboodi IP İnterkom Sistemi gibi bakım giderleri düşük, ihtiyaca yönelik ürünlerin ve satış sonrası hizmet konusunda kendini kanıtlamış firmaların tercih edilmesi, kullanıcıların yararına olacaktır.